Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Povesti

V dolinách

V najužšej časti doliny pod dedinou ide cesta pod horou blízko potoka. Pod horou pri ceste vyteká malý, ale vytrvalý pramienok tečúcej vody. Počas vojny tu postrelili rumunského vojaka. V ukrutných bolestiach sa doplazil k pramienku, vyhrabal malú priehlbinku, keď sa naplnila vodou, chladil si ňou okolie rany a hasil nesmierny smäd. Rana bola hlboká a tak vojak do rána umrel. Vojak bol nepokrstený, preto jeho duch sa nechcel rozlúčiť s miestom, kde vojak ďaleko od domova umrel. V tú dobu na Ihráči pochovali mnoho nepokrstených nemluvňat pri ktorých chcel ostať a tak sa pomstil každému, kto v noci prechádzal po ceste okolo tohto miesta. Na pocestného prišiel veľký strach, zdalo sa mu, že sa naňho váľa za strašného dunenia celá hora, dole stráňou sa kotúlali kamene, ktoré každú chvíľu mohli zasiahnuť pocestného.

Raz sa oneskorene vracal z hory furman so svojím vozom. Ocitol sa v o pol noci pri studničke. Zrazu sa kone splašili lomcovali sebou, potrhali popruhy a polámali voz. Furman v snahe zachrániť si život ušiel do dediny. Ráno našiel zúbožené, doráňané kone vo dvore. Keď sa k nim priblížil báli sa svojho gazdu divoko erdžali, triasli sa na celom tele a kopali na všetky strany. Veru dalo mu mnoho námahy, aby ich utíšil. Odvtedy vždy prechádzal s vozom okolo studničky len cez deň, aj tak sa kone v tomto mieste ozlomkrky rozbehli, aby boli čo najďalej od strašidelného miesta.

Fuferenda z Kundratovej

Studnička v poli nazývanom Kundratová nad cintorínom vyše Grúnika, mnohým občanom poskytovala osvieženie v letných horúčavách pri prácach v poli. Neradno sa však bolo na toto miesto priblížiť za súmraku, alebo v noci. Na svoje obete tu číhala fufnavá nevesta, ktorú nazvali menom Fuferenda. Pri studničke bola čarovná moc nevesty najsilnejšia. Kto sa chcel vyhnúť studničke prefíkaná Fuferenda sa premenila na psa, ktorý zahnal obeť k studničke, alebo sa premenila na plačúce dieťa, ktoré lákalo obeť k studničke. Oklamaný v domnienke, že ide o zatúlané dieťa išiel za plačom, a tu sa ho zmocnila tajomná fufnavá nevesta. Keď sa Fuferenda zmocnila obete, začala s ňou za stáleho fufnania tancovať do úmoru, po poliach, dolu horou, alebo grúňom až k potoku, kde sa mohla na smrť utancovaná obeť utopiť. Mnohokrát s obeťou v noci dotancovala až do dediny.

Stalo sa, že jeden občan išiel v noci z roboty domov cez Kundratovú. Fuferenda ho pochytila do tanca a v divokom tanci dotancovali až na Brod. Na smrť unavený myslel, že ho v potoku utopí. Nemala však tanca dosť, tak pokračovali v tanci až do dediny. Vo víre tanca sa mu podarila vyzliecť kabanica, kým sa Fuferenda zaoberala kabanicou rýchlo skočil do Danielov a zabuchol dvere. Takto sa zachránil. Fuferenda v snahe dostať svojho tanečníka, do rána lomcovala dverami a neustále čosi fufňala. Za dverami sa v strachu krčila celá rodina až do úsvitu, kedy jej moc skončila. Po úsvite išli hľadať kabanicu. Čo našli to už nebola kabanica, ale sa to podobalo na kopu roztrhaných franforcov páchnucích po jej výkaloch.

 

 

 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka