Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Obec sa nachádza na súradniciach  48˚ 39’ N a 18˚ 57’ V, v strede  má nadmorskú výšku 598 mnm. Dolinou, v ktorej je Ihráč preteká Biely potok, pod Ihráčom sa volá Ihráčsky potok, ktorý po tisícročia vymodeloval dnešný charakter krajiny. Dolina je známa značnou vodnatosťou a nad ňou je mohutný vrch  Chom 1012 mnm.

            Podnebie: Priemerná ročná teplota je 9 C, zrážky 720 mm. Priemerná snehová prikrývka bola v minulosti 30 – 40 cm. V posledných rokoch však vplyvom globálnych poveternostných zmien výrazne poklesla.

            Voda: Snehová a zrážková odvádzaná Ihráčským potokom prameniacim v nadmorskej výške 1100 m, vteká do rieky Hron.

            Pôda: V lokalite sú ľahké až strednoťažké piesočnato – hlinité pôdy, ktoré obsahujú andezitové úlomky, sú nenasýtené až kyslé.

            Rastlinstvo a živočíšstvo: Lesy sú pokryté jedľovými, bukovými, hrabovými a borovicovými stromami na lúkach sú lieskovce, jahody v báňoch maliny a v lesoch hojnosť húb. V lesoch žije jelenia, srnčia a diviačia zver, zo šeliem je to medveď, vlk, rys, líška, kuny. Z vtákov hlucháň, krkavec, jastrab, kukučka a najmenší oriešok.

            V obci sa nachádza aj chránené územie s názvom Ihráčske kamenné more (Liška) rozpadajúci bočný kráter sopky.

            Hranica ihračského chotára je ohraničená Bielym potokom, Chotárnym Grúňom, cez Vápenú na Brestovú, Jablonku, Budinú k Ihráčskemu potoku a späť na Ihráč.

            Susedí s chotármi: Nevoľné, Kremnica, Badín, Sielnica, Tŕnie, Železná Breznica a Jastrabá.

 

 

 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka